Kepekli Roll Ekmeği

Günümüzde halk tarafından zayıflamak isteyenlerin en fazla tükettiği ekmekler arasında kepekli ekmek yer alıyor. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketmek çoğu bireyin tercihi oluyor. Kepekli roll ekmeği tükettiğiniz taktirde vücudunuz daha fazla mineral ve vitaminleri tutacaktır. İçerisinde bulunan mineral oranı beyaz ekmeğe oranla daha fazladır.

Kepekli ekmek sayesinde tüm gün tok hissi yaşayabilirsiniz. Uzun süre midede kalan kepekli ekmek zayıflamanıza da yardımcı olur. Şeker oranı çok düşük olan ve kalori yapmayan bu ekmeği gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Beyaz ekmeğe oranla sindirimi de daha kolay olur. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde kolay tüketildiğinden dolayı ekmek israfının da önüne geçmenize yardımcı olur.

Kepekli Roll Ekmeği Yapılışı Nasıldır?

Fırından, marketten alabileceğiniz kepekli ekmeği kendiniz de yapabilirsiniz. Gerekli olan malzemeleri alarak kendi kepekli ekmeğinizi üretebilirsiniz. Dilerseniz roll şeklinde dilerseniz de ufak şekillerde yapabilirsiniz. Kepekli roll ekmeği yapılışı aslında oldukça basittir. Malzemeleri eksiksiz aldıktan sonra kolaylıkla ekmek yapabilirsiniz.

Ekmeği yapmak için gerekli olan malzemeler arasında unutmamanız gerekenlerden biri buğday unu ve buğday kepeğidir. Bu malzemeler olmadan ekmeğiniz kepekli olmayacaktır. Malt unu, tuz, glüten, nişasta gibi gerekli olan tüm malzemeleri yoğurarak hamur haline getirmelisiniz. Dinlenen hamurunuza şekil verdikten sonra fırına koyarak yaklaşık 20 dakika pişirdikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Akşam yemeklerinde ya da atıştırmalık olarak kepekli ekmek tüketebilirsiniz.

Kepekli Roll Ekmeği Nelere İyi Gelir?

Zengin besin içeriğine sahip olan kepekli ekmeğin faydaları da saymakla bitmiyor. Lif açısından zengin olan kepekli roll ekmeği enerji kaynağı olarak da tüketilir. Kepekli ekmek kalorilerinizi daha hızlı yakmanızı sağlar. Uzun süre tokluk hissi veren kepekli ekmeği diyetlerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Uzmanlar tarafından da en fazla tüketilmesi gereken ekmekler arasında yer alıyor.

Mevcut sağlık durumunuzu korumanızı sağlar. Formda ve zinde kalmanızı sağlar. Tadı lezzetli olmasa da tükettikçe alışabileceğiniz bir tada sahiptir. Kan şekerinizi düzenlerken aynı zamanda hazımsızlık problemlerinizi de ortadan kaldırır. Bağırsak kanseri riskinin azalmasına fayda sağlayan kepekli ekmeği elinizden geldiğinde tüketebilirsiniz.

Kepekli Roll Ekmeği Diyabetli Hastaların Dostu Olabilir

Diyabet hastası olan bireyler geçirdikleri zorlu süreci yediklerine de dikkat ederek geçirirler. En dikkat etmeleri gereken konular arasında da ekmek seçimi yer alır. Bu durumda tüketmeleri gereken ekmek çeşidi de kepekli ekmek oluyor. Kan şekeri seviyenizin dengede kalmasını sağlayan bu ekmek sayesinde diyabet hastalığınızın ilerlememesine yardımcı olabilirsiniz.

Diyabetik hastalığa sahip olan bireyler düzenli uykularının yanı sıra kepekli ekmek tükettiklerinde diyabet durumunun azalmasını sağlarlar. Kepekli ekmek tüketen bireylerin de diyabet hastalığına yakalanma oranları azalıyor. Esmer ekmek olarak da bilinen kepekli ekmeği hem diyabet rahatsızlığınız varsa ya da yakalanma riskiniz varsa gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Kepekli Roll Ekmeğinin İçeriği Nasıldır?

Günümüzde oldukça fazla gündemde olan ve çavdar ekmeği olarak da bilinen kepekli ekmek içerik bakımından oldukça hafif malzemelerden yapılır. Beyaz un kullanılmadan yapılan kepekli ekmek beyaz  ekmeğe oranla daha fazla mineral içerir. İçerdiği maddeler arasında yer alan zeytinyağı en faydalı yağlar arasında yer alır.

Tuz, kuru maya, zeytinyağı ve yumurta ile beraber karıştırılan buğday kepeği ile kolaylıkla hazırlanır. Oldukça hafif olarak üretilen kepekli ekmek herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Günlük kalori miktarınızın %9 unu karşılamaya yardımcı olur. Kalori açısından ortalama 1 gram yağ bulundurur. Lif kaynağı bakımından da oldukça zengin bir ekmek çeşididir. Günlük karbonhidrat ihtiyacınızın da karşılanmasını sağlar.

Yüksek Tansiyona Sahip Olan Bireyler Kepekli Ekmek Tüketebilir

Çağımızın en büyük problemleri arasında tansiyon hastalığı yer alıyor. Düşük tansiyonun riskli olduğu kadar yüksek tansiyonun da riskleri oldukça fazladır. Tansiyon hastalığının sebepleri altında yatan stres, yorgunluk, aşırı tuz tüketimi gibi durumların yanı sıra tüketilen ekmek çeşidi de yer alıyor. Kepekli roll ekmeği tansiyon hastaları tarafından tüketilmesi gereken ekmeklerden biridir.

Yüksek tansiyonun düşmesini sağlayan kepekli ekmek tansiyonunuzun çıkmasına da engel olur. Yalnızca tansiyonunuz yüksek seyrettiği zamanlarda tüketmek yerine hayatınızda her zaman kepekli ekmek tüketebilirsiniz. Tansiyonunuzun yükselmemesi için öğünlerinizin yanında beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.

Kepekli Roll Ekmeğini Diyetlerinizde Tüketebilirsiniz

Genellikle diyet ekmeği olarak da bilinen kepekli ekmek kilo vermenizde en büyük katkısı olan besinlerden biridir. Beyaz ekmek tüketimi kilo almanıza neden olsa da kepekli ekmek bunun tam tersi işlevini yapar. Zayıflamak için uyguladığınız diyetlerde tüketmeniz gereken ekmek çeşidi kepekli ekmektir.

Kalori yakımının hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan çavdar ekmeği tüm gün boyunca enerjik kalmanızı da sağlar. Kilo aldırmamasından dolayı çok fazla tüketimi de yanlış bir davranıştır. Her öğünde bir dilim tüketmeniz yeterli olacaktır. Birden fazla tüketim sonucu kilo alımlarınıza devam edebilirsiniz. Bu durumda da uygulamış olduğunuz tüm diyet programları boşa gitmiş olur. Kurallara uyarak kepekli ekmek tüketmek başarılı bir şekilde sonuç verir.

Kepekli Roll Ekmeği Kansızlık Yapar Mı?

Besin değeri bakımından oldukça zengin olan kepekli ekmek tüketmek sağlığınız açısından oldukça faydalı bir gıdadır. Formda kalmak isteyen her birey kepekli roll ekmeği tüketebilir. Vitamin bakımından zengin olan kepekli ekmek içerdiği demir ve çinko gibi elementler sayesinde kansızlık yapmaz.

Bu maddeler buğdayın dış bölgesinde toplanır ve un yapımında kabuk ayrıştırılır. Kepekli ekmeği uzun süre tüketmek kansızlık hastalığını zaman içerisinde tetikleyebilir. Aşırıya kaçılmadan tüketilmesi gereklidir. Vitamin açısından zengin olan kepekli ekmeği uzun süreli olmayacak şekilde tüketebilirsiniz. Böylece hem kansızlığı tetiklememiş olur ve formunuzu korumuş olabilirsiniz.  Sağlıklı bir yaşam için normal sürede kepekli ekmek tüketebilirsiniz.

Kepekli Roll Ekmeği İle Formunuzu Koruyun

Dış görünüşe oldukça fazla önem veren bireyler dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor. Beslenme durumlarının içerisinde de en büyük role sahip olan gıda kepekli ekmek oluyor. Kepekli ekmek formda kalmak isteyen bireylerin tükettikleri ve kolaylıkla sindirimini yapabildikleri ekmek çeşitlerinden biridir. Fırın ya da marketlerde satılan bu ekmeklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kilo alımına engel olmak ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için kepekli ekmek tüketebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesi ile kepekli ekmek tüketimine başlayabilirsiniz. Fazla tüketmekten kaçınarak yeterli miktarda tükettiğinizde faydasını zaman içerisinde görebilirsiniz. Sizler de fit görünmek için kepekli ekmek tüketimine başlayabilirsiniz.

Kepekli Ekmek Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ekmek seçimi sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. Özellikle kepekli ekmek seçiminde daha dikkatli davranmanız gereklidir. Ekmek alırken ekmeğin rengine dikkat ederek almalısınız. Kepekli ekmekler beyaz ekmeklere göre daha koyu renkli olmasından dolayı kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Ekmeğin yumuşak ve taze olmasına özen göstermelisiniz.

Bayat ekmek tüketiminin faydasını göremeyebilirsiniz. Fayda sağlamak yerine daha fazla problemlere yol açabilir. Marketlerden paketli halde ulaşabileceğiniz kepekli ekmeklerin son kullanma tarihlerine dikkat ederek satın almalısınız. Son kullanma tarihi geçmiş olan ekmeği aldığınızda geri iade yapmanız gereklidir. Sağlığınız ve yediğiniz ekmeğin tadına varmak için ekmeğinizi kaliteli markalar tarafından üretilenler arasından seçebilirsiniz.