Tam Buğdaylı Roll Ekmeği

Günümüzde halk tarafından en fazla tercih edilen ekmekler arasında roll ekmeği yer alıyor. Tam buğdaylı olması ekmeğin tadının daha güzel ve yumuşak yapıda olmasını sağlıyor. Ekmeğin şeklinin yuvarlak olmasından dolayı roll adı veriliyor.

Roll ekmek diğer ekmek çeşitlerine göre daha doyurucu oluyor. Tam buğdaylı roll ekmeği doğal yapısı bozulmayan buğdayın içerdiği kepek ile ayrıştırılmamış buğdaydan üretilir. Tam buğdaydan yapılan bu ekmekte ki vitamin ve mineral oranı beyaz un ile yapılmış ekmekte bulunan oranlardan daha fazladır. Lif oranı da beyaz undan yapılan ekmeğe göre daha yüksektir. Bu nedenle midede daha uzun süre kalarak uzun süre tokluk hissi verir.

Tam Buğdaylı Roll Ekmeği Nasıl Yapılır?

Fırınlarda üretilen roll ekmeğini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Tadı mükemmel ekmekler yaparak yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz. Atıştırmalık boyutlarda da roll ekmeği yapmanız mümkündür. Tam buğdaylı roll ekmeği yapmak zahmetli gibi görünse de aslında oldukça basit işlemlerden biridir. Evinizde hazırlayacağınız ekmek hamurunu fırına koyarak pişmesi süresini tam ayarlamalısınız.

Tam buğdaydan yapmak istediğiniz roll ekmeği için gerekli olan malzemelerden en önemli olanı buğday unudur. Tuz, kuru maya, ılık süt, şeker sıvıyağ gibi malzemeleri bir kaba koyarak hamur kıvamına getirmelisiniz. Hamur kabardıktan sonra şeklini verebilirsiniz. Ardından yağlı kağıt sereceğiniz fırın tepsisine alarak ortalama 20 dakika kadar pişirmeniz gerekir. Ekmek piştikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Tam Buğdaylı Roll Ekmeğinin Faydaları?

Günümüzde de en fazla tercih edilen ekmekler arasında tam buğday ekmeği yer alır. Tam buğdaydan yapılan ekmeklerin faydası saymakla bitmez. Tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe oranla daha fazla mineral içerir. Tam buğday ile yapılan ekmekleri tüketmek bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan B1, B1, B3 Ve B9 vitaminleri sayesinde sağlıklı beslenmenizi  sağlar.

 

Tam buğdaylı roll ekmeği tükettiğiniz takdirde sindirimini daha fazla kolaylaşır. Sindirim sistemi sağlığınız için yemeklerinizde tam buğdaylı ekmek tüketebilirsiniz. Tansiyonunuzun düşmesine de fayda sağlayan tam buğdaylı ekmek kilo vermenizde de oldukça yararlıdır. Sağlıklı bir yaşam için beyaz undan yapılan ekmekler yerine tam buğdaydan yapılan ekmekleri tüketebilirsiniz.

 

Tam Buğdaylı Roll Ekmeği Neler İçerir?

Mucizevi ekmek çeşitleri arasında yer alan tam buğdaylı ekmekler sağlık açısından da tüketilen ekmekler arasında ilk sıralarda yer alır. Tam buğdaydan yapılan roll ekmeği kesinlikle beyaz un içermez. İçerisinde buğdayın tamamen öğütülmesinden ortaya çıkan buğday unu kullanılır.

 

İçerisinde yalnızca içme suyu, margarin, şeker, maya, glüten, tuz, enzimler ve bitkisel yağ içeren tam buğday ekmeği daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yüksek lif oranına sahip olduğundan dolayı yağlı ve karbonhidratlı besinlerin daha kolay emilmesine de yardımcı olur. Sağlıklı besinlerin yanında tüketilen tam buğday ekmeğinin faydaları daha fazla olur.

 

Tam Buğdaylı Roll Ekmeği Tansiyon Düşürüyor

Günümüzde en fazla tüketilen ekmek çeşitleri arasında yer alan tam buğday ekmeğini sağlığınız açısından tüketebilirsiniz. En fayda sağladığı konulardan biri de tansiyondur. Yüksek tansiyon hastalığı olan bireyler beyaz undan yapılan ekmekler yerine tam buğdaylı ekmekleri tüketmeleri gerekir.

Tansiyonun düşmesini sağlayan tam buğdaylı ekmek sayesinde yüksek tansiyonunuzdan bir nevi de olsa kurtulabilirsiniz. Yüksek tansiyon oldukça zor bir durum olduğundan tükettiğiniz ekmek çeşidine de önem vermeniz gerekir. Yediklerinize dikkat etmediğinizde yüksek tansiyon sıkıntınızı ilaç kullanmadan geçiremeyebilirsiniz. Tansiyon için en önemli durumlardan olan ekmek tüketimini tam buğdaylı ekmek seçerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 

Tam Buğdaylı Roll Ekmeği Zayıflamaya Yardım Sağlar Mı?

Ekmek tüketmeyi oldukça fazla seven bir toplumda yaşarken yaşamınız için yanlış ekmek tüketiminden kaçınmalısınız. Birçok birey zayıflamak için tam buğday ekmeğini hayatından çıkartmak istiyor. Fakat buğday kullanımından vazgeçmek vücudunuzdaki ihtiyaçlardan da vazgeçmiş olursunuz.

 

Yanlış bilinen durumlardan olan buğday unu ve unundan yapılan besinleri tüketmenin kilo almak yerine kilo vermenize katkı sağladığını unutmamalısınız. Dinç olmanıza yardımcı olan tam buğdaylı ekmeği yediğiniz zaman kısa sürede yediklerinizi sindirebilirsiniz. Tokluk hissi uzun sürdüğünden dolayı uzun süre yemeklerden uzak durabilirsiniz. Dengeli ve sağlıklı beslendiğiniz taktirde zayıflamanıza da katkı sağlayacaktır. Beyaz ekmek yerine tam buğdaylı ekmek tüketerek kilo vermenize katkı sağlayabilirsiniz.

 

Tam Buğdaylı Roll Ekmeği İle Kan Şekerinizi Dengede Tutabilirsiniz

Kan şekeriniz ile ilgili sorununuz var ise tam buğdaylı ekmek tüketebilirsiniz. Buğday içeriğinde bulunan üç yüzden fazla enzim sayesinde magnezyum açısından da oldukça zengindir. Buğdayda bulunan bu enzimler vücudunuzun insülin ve glikoz salınımının fonksiyonel olarak kullanılmasını sağlar. Düzenli olarak tükettiğiniz takdirde kan şekerinizi seviyede tutar.

 

Kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayan tam buğdaylı ekmek kolesterol seviyesini de düzenler. Beyaz ekmek yerine tercih edilen tam buğday ekmeği kanser hastalıkları riskinin de azalmasına fayda eder. Buğday içeren besinler yağ oranı ve kolesterol oranından daha düşük oranda üretildiği biliniyor.

 

Tam Buğdaylı Roll Ekmeği İle Sağlıklı Yaşayın

Günümüzde en fazla tüketilen ekmekler arasında tam buğdaydan yapılan ekmekler yer alıyor. Tam buğdaylı roll ekmeği de fırınlarda ilk sırada bulunuyor. Sağlıklı bir yaşam için beyaz undan yapılan ekmek tüketmek yerine tam buğdaylı ekmek tüketerek zinde kalabilirsiniz. Birçok duruma faydası olan tam buğday ekmeği sağlıklı bir yaşam sürdürmenizi de sağlar.

 

Kilo alımınızın en az şekilde olması için tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz. İster fırınlardan ya da marketlerden alarak isterseniz evde kendiniz yaparak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Diyabet ve kan şekeri oranınızın dengede kalmasını sağlar. Sağlıklı bir yaşama devam etmek ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için sizler de tam buğday ekmeği tüketmelisiniz.

 

Tam Buğdaylı Roll Ekmeğini Kimler Tüketmelidir?

Son zamanların en popüler olan tam buğdaylı roll ekmeği herkes tarafından tüketilen ekmek çeşitleri arasındadır. Sağlık dostu olan bu ekmeği tüketmek isteyen her birey rahatlıkla tüketebilir. Sindirim açısından oldukça rahat sindirilebilen bu ekmek sayesinde kolaylıkla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Obezite oluşmasının önüne geçen tam buğdaylı ekmeği çok fazla ekmek yeme ihtiyacı duyan bireyler tüketebilir.

 

Bu sayede az bir miktar sonrasında doyarak daha fazla yemenize engel olabilirsiniz. Diyabet hastası olan bireyler beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketebilirler. Şeker miktarı oldukça az olan bu ekmeğin hiçbir zararı yoktur. Yaşamını sağlıklı geçirmek isteyen her birey roll ekmeğini buğdaylı olan çeşidinden tüketebilir

 

Tam Buğday Roll Ekmeği Alırken Bunlara Dikkat Edin

 

Ekmek tercihinde en fazla tüketilen ekmekler arasında yer alan tam buğday ekmeği alırken dikkat edilmesi gereken hususlar yer alır. Ekmek üreten fırınların temiz ve hijyen kurallarına uygun olarak çalışıp çalışmadığına dikkat ederek satın almalısınız. Marketlerden paketli şekilde alabileceğiniz tam buğday ekmeğinin son kullanma tarihini göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

Bu hususlar en önem verilmesi gereken durumlar arasında yer alır. Ekmek alırken ekmeğin taze olmasına da önem vermelisiniz. Bayat ekmek tüketmek sağlığınıza zarar verebilir. Sağlıklı bir yaşam için tam buğday ekmeği tüketirken ekmeğin içeriğini de detaylı bir şekilde araştırarak satın almalısınız.