Ekmeklerde Kullanılan Malzemelerin Önemi

Ekmeklerde Kullanılan Malzemelerin Önemi

Sabah kahvaltıdan akşam yemeğine kadar, nerede ise tüm öğünlerde ekmek tüketimi yapılmaktadır. Ama ekmek tüketimi yaparken son derece özen davranmanız gerekir. Çünkü ekmek tercihlerinizde hijyen koşullarına bir de ekmekte kullanılan malzemelerin önemi konusuna dikkat edilmesi beslenme açısından son derece önem arz eden konuların başında gelir.

Bilindiği üzere ekmeklerde kullanılan ana malzeme undan oluşmaktadır. Unun kalitesi ne kadar iyi olursa ekmeğin besleyici olma özelliği de bir o kadar artmaktadır. Ayrıca ekmeğin ana malzemelerinden biri de ekmekte kullanılan mayadır. Dolayısı ile bu konulara dikkat ettiğinizde hayatınızda beslenme açısından büyük farklar ortaya çıkacaktır. Her şeyden önce hazmı kolaylaştıran un çeşitleri konusuna daha fazla dikkat etmeniz gerekir. 

Ekmeklerde Kullanılan Malzemelerin Kalitesinin Önemi

Ekmek alırken veya kendiniz evde yaparken birkaç önemli konuya ekstra dikkat etmeniz gerekir. Çünkü günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri kesinlikle hazımsızlıktır. Öncelikle hazmı kolaylaştıran ve bağırsak sorunlarını ortaya çıkaran ekmek ve un çeşitlerinden uzak durup, daha çok hazmı kolaylaştıran un çeşitlerine yönelmeniz tavsiye edilir. Ekmeklerde kullanılan malzemelerin önemi nedir? Diye sorulacak olursa;

  • Maya; pek çok hastalığın sebebi olarak, gıdalarda kullanılan katkı malzemeleri olarak bilinir. Bu nedenle ekmek alırken kesinlikle güvenli ve sağlıklı bir şekilde elde edilen ekmek çeşitlerinden faydalanmanız önerilir. Bu konuda esas dikkat edilmesi gereken konu ise ekmeklerde kullanılan maya çeşitleridir. Uzmanlar ekşi maya  ile yapılan ekmeklerin tüketilmesini önermektedir. Ekmek mayası seçimlerinizde bu konuya daha hassas yaklaşmanız tavsiye edilir.
  • Un çeşitleri; ekmek tercihinde belki de en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında doğru un seçimleri gelmektedir. Beyaz un yerine kepekli unlardan, çavdar unlarından veya yulaf unlarından faydalanabilirsiniz. Bu sayede hem hazmı kolaylaştırabilir hem de daha sağlıklı bir şekilde beslenme alışkanlığı kazanabilirsiniz.
  • Su; esasen ekmeklerde kullanılan suların da ekmeklerin besleyici olmasındaki katkısı büyüktür. Burada arıtılmış su kullanılması hem daha lezzetli ekmek elde edilmesine hem de daha sağlıklı ekmek elde edilmesine katkı sağlar. Çünkü suyun içinde bulunan vitamin ve mineraller direk olarak ekmeğin içine işler.
  • Tuz; her ne kadar ekmeklerin içine çok az miktarda tuz ekleniyor olsa da tuzun önemi de ekmeklerde büyüktür. Bu nedenle tuz seçimi yaparken vücutta ödeme neden olacak, böbreklerde fazla su toplayacak rafine tuzlar yerine deniz tuzu veya kaya tuzu kullanılması önerilmektedir.

Ekmekte kullanılan malzemelerin önemi bunlardır. Ayrıca ekmek satın almadan önce hijyen konusuna da dikkat etmeniz önerilir. Çünkü hijyen ve temizlik konusu hiç bu kadar önemli olmamıştır. Yaşadığımız son iki yıl içinde bulaşıcı hastalıklar giderek artmıştır. Bu gibi durumlara karşı kendinizi ve sevdiklerinizi korumanız tavsiye edilir.

× Whatsapp