Ekmekte Bulunan Vitaminler Nelerdir

Ekmekte Bulunan Vitaminler Nelerdir

Sanıldığının aksine ekmek tüketimi vücut için zararlı değil, hatta doğru ekmek tüketiminin vücut için pek çok faydası mevcuttur. Çünkü ekmek içine katılan un çeşitleri sayesinde vitamin ve mineral açısından son derece besleyici ve doyurucu olabiliyor. Bu nedenle bilinçli bir şekilde ekmek tüketimi yapmak faydalı olacaktır. Bu nedenle ilk olarak, ekmekte bulunan vitaminler nelerdir? Sorusunun yanıtını bilmeli ve bu yönde ekmek kullanımına daha bilinçli bir şekilde devam etmelisiniz.

Bilhassa kronik hastalığı olan kişilerin ekmek konusunda daha hassas davranması tavsiye edilir. Çünkü şeker ve  kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalığı olan kişiler için bu konunun önemi daha büyüktür. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hazmı kolaylaştırmak adına kepekli roll ekmek tercihinde bulunabilirsiniz. Çünkü kepekli ekmeklerde beyaz ekmeğe göre daha fazla vitamin ve mineral içeriği mevcuttur. Hal böyle olunca daha bilinçli ve daha sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlayabilirsiniz. Bununla beraber organik roll ekmeğinin faydaları da en az kepekli ekmekler ve çavdar unundan yapılan ekmekler kadar fazladır. Ekmekte bulunan vitaminler nelerdir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

Ekmeğin İçinde Bulunan Vitamin Ve Mineraller

Ekmek lif bakımından zengindir; tam bir lif kaynağı olan ekmekler sayesinde daha sağlıklı beslenebileceğiniz gibi uzun süre de tok kalabilirsiniz. Ama burada ekmek tercihleriniz her zaman besleyici ve sağlıklı undan yapılan ekmeklerden yanı olmalıdır.

  • Tiamin bakımından zengindir; tiamin vitamini doğada az üründe bulunmaktadır. Özellikle buğdayların dış kabuğunda yani kepekli unlarda daha fazladır. Bu nedenle ekmek tercihinde bulunurken kepekli ekmek kullanmaya özen göstermeniz gerekir.
  • Niasin ve folat gibi mineraller içerir; vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerin başında niasin ve folat bulunmaktadır. Dolayısı ile siz de günlük olarak az miktarda ve yeteri miktarda ekmek tüketimine dikkat ederek vücudunuzun ihtiyacı olan bu mineralleri ekmekten alabilirsiniz.
  • Ekmekte bol miktarda b vitamini mevcuttur; b vitamini eksikliğinde cilt hastalıkları ve saç derisinde bir takım hastalıklar ortaya çıkabilir. Eğer cilt sorunlarınız çok fazla ise organik ekmek tüketimine dikkat edebilirsiniz. Bu sayede bu türlü sorunlarınız ortadan kalkacaktır.
  • Ekmek emir içerir; demir eksikliği pek çok kişinin karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Eğer vücudunuzda demir eksikliği varsa mutlaka ilk olarak ekmekte bulunan vitaminler nelerdir? Sorusunun yanıtını bilip, akabinde tam buğday unu ile yapılan ekmekleri tüketebilirsiniz. Çünkü ekmeğin özü olan buğdayda bolca demir mevcuttur.

Elbette özü alınan unlar ile yapılan ekmekler yerine buğdayın tüm özü ekmeğe aktarılan ekmek çeşitlerinden faydalanmanız gerekir. Özellikle gelişme çağında olan ve ileri yaş gurubunda olan kişilerin bu konulara daha fazla özen göstermesi tavsiye edilir. Bu sayede her zaman günün tüm vaktini daha sağlıklı bir şekilde geçirmeniz mümkün olacaktır.

× Whatsapp