Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği

Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği

Yapılan çeşitli araştırmalar ekmeğin insan sağlığındaki etkisini ortaya koymuştur. Ekmek tüketimi doğru ve bilinçli bir şekilde yapıldığı takdirde insan sağlığına olumlu bir şekilde yansırken, bilinçsiz ve yanlış ekmek tüketimi yapmak insan sağlığına büyük zarar vermektedir. Bu nedenle ekmek tüketiminden vaz geçemeyen kişiler için sağlıklı bir şekilde üretilen ekmeklerden tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle ekşi mayalı siyez ekmeği son dönemlerde daha fazla tüketilmektedir. Bunun nedeni siyez ununun kalitesidir. Yani insan sağlığına olumlu bir şekilde katkı sağlayan bu ekmekler ile her zaman daha verimli bir şekilde ekmek tüketimi yapabilirsiniz. Özellikle hazmı kolaylaştıran un çeşitleri arayışı içindeyseniz mutlaka siyez ununu tercih etmeniz gerekir.

Siyez Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere insan oğlu tabiatı gereği, doğaya daha fazla dönük olarak yaratılmıştır. Bu nedenle beslenme konusunda da kişilerin mutlaka doğanın sunduğu ürünlerden faydalanılması gerekmektedir. Ekşi mayalı siyez ekmeği ise tam da insan oğlunun yaradılışına hitap etmektedir. En eski buğday çeşitlerinden olan bu buğday unu ile yapılan ekmek sayesinde vücudunuzda yaşanan olumlu gelişmeleri kısa sürede gözlemleyebilirsiniz. Siyez unundan elde edilen ekmeklerin faydalarına bakacak olursak;

  • Hazmı kolaylaştırır; bilindiği üzere kronik kabızlığın ve hazımsızlığın en büyük sebeplerinden biri yanlış ekmek tüketimidir. Dolayısı ile kolay sindirilebilen unlardan elde edilen ekmekleri tercih etmeniz her zaman sizin için daha faydalı olacaktır.
  • İçerisinde pek çok faydalı vitamin ve mineral barındırır; ekmeğin içinde olan vitamin ve mineraller kesinlikle unun kalitesinden gelmektedir. Burada bulunan vitamin ve mineraller tamamen doğanın içinden geldiği için direk olarak insan sağlığına olumlu bir şekilde etki eder. Üstelik kronik rahatsızlığı olan kişiler için de her zaman doğal olan siyez unundan elde edilen ekmeklerin tüketimi önerilmektedir.
  • Ekşi mayalı siyez ekmeği daha uzun yaşamanıza yardımcı olur; ömrü kısaltan durumlardan biri de kesinlikle yanlış beslenmedir. Ancak ekmek tüketimi yapan kişiler ekşi mayalı siyez ekmeği tüketimine daha fazla önem verdiği takdirde daha uzun ve daha sağlıklı yaşamın kapılarını açabilirler.

Elbette hangi tür ekmek tüketimi yapıyor olursanız olun mutlaka her zaman ölçülü tüketim yapmaya özen göstermeniz tavsiye edilir. Bu nedenle çok fazla aşırıya kaçmadan tüketmeye daha fazla  özen göstermeniz gerekir. Günlük bir adet roll ekmeği kadar siyez ekmeği tüketebilirsiniz.

Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği Nasıl Yapılır?

Eğer siz de evinizde kendi ekmeğinizi kendiniz yapmak isterseniz, mutlaka ilk olarak ölçülerine dikkat etmeniz gerekir. Bunun için ise ekşi maya kullanacaksanız, biraz daha fazla siyez unu kullanabilirsiniz. Ayrıca burada kesinlikle dikkate almanız gereken bir diğer konu ise ekşi mayanın süresidir. Diğer yaş maya veya kuru mayaya göre daha uzun mayalanma süresi vardır.

× Whatsapp