Ekmekten Vazgeçemeyenler İçin Sağlıklı Ekmek Tarifleri

Ekmekten Vazgeçemeyenler İçin Sağlıklı Ekmek Tarifleri

Bilindiği üzere uzmanlar çok fazla ekmek tüketimini tavsiye edilmemektedir. Ancak ülkemizdeki genel ekmek tüketim oranları bir hayli yüksektir. Bunun nedeni ise ülkemizdeki insanların ekmek tüketmeyi seviyor olmasıdır. Eğer siz de ekmek tüketimini seviyorsanız ve her öğün ekmek tüketiminden asla vaz geçemiyorsanız kesinlikle doğru unlar ile elde edilen ekmekleri tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Bu nedenle ekmekten vazgeçemeyenler için sağlıklı ekmek tarifleri kullanmaları önerilir. Ama ekmek yaparken, dikkat etmeniz gereken en önemli husus mutlaka ekmekte kullanılan unun kalitesidir. Ayrıca yine ekmek yapımında mutlaka özenli davranılması gereken bir diğer konu ise mayadır. Maya ve un seçimini doğru yaptığınız takdirde her zaman sağlıklı ekmekler elde edebilirsiniz. Sadece evde yapmış olduğunuz ekmeklerde değil aynı zamanda da dışarıdan aldığınız ekmeklerde de bu konuya daha hassas yaklaşmalısınız.

Çavdar Unu İle Ekmek Yapımı

Çavdar unu sayesinde her zaman nefis lezzette ve harika sağlıklı ekmekler elde edebilirsiniz. Bu tarifte diğer ekmek tariflerinde kullanmış olduğunuz malzemeleri yine aynı şekilde kullanmanız  gerekir. Ancak çavdarlı ekmek yapacağınızda beyaz un yerine birebir ölçülerde çavdar unu ve aynı miktarda beyaz un ilave etmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca ekmekten vazgeçemeyenler için sağlıklı ekmek tarifleri içindeyer alan çavdar unlu ekmek tarifine su yerine süt ilavesi de yapabilirsiniz.  Çavdar ununa ek olarak bir miktar kepekli un ilavesi de yapabilirsiniz. Tüm malzemelerin vitamin ve mineralleri bir araya geldiğinde harika lezzetli ve doyurucu ekmek elde etmeniz mümkün olacaktır.

Ekşi Mayalı Sağlıklı Ekmek Tarifi

Ülkemizde geleneksel olarak hazırlanan en eski ekmek tariflerinden biri de ekşi mayalı ekmeklerdir. Bu ekmekler sağlıklı olduğu gibi aynı zamanda da son derece lezzetli olması ile herkesin severek tüketeceği ekmek türlerinden biri olarak  karşımıza çıkar. Eğer siz de doğru ekmek seçimi yaparak, her zaman hem lezzetli hem de sağlıklı ekmek tüketimi yapmak istiyorsanız mutlaka doğru ekmek seçimi yapmalısınız. Bunun için ise en ideal ekmek çeşidi olarak karşımıza ekşi mayalı ekmekler çıkmaktadır. İşte ekmekten vazgeçemeyenler için sağlıklı emek tarifleri;

İlk olarak ekşi maya elde etmeniz gerekir. Bunun için ise 7 gün boyunca bir kasenin içine alacağınız unu sürekli olarak tekrar karıştırmak olacaktır. Her seferinde üzerine bir miktar daha un ve su ilave ederek, ekşi maya yapımına başlayabilirsiniz. Bir hafta boyunca aynı işlemi yaptıktan sonra elde ettiğiniz ekşi maya ile artık ekmek yapımına başlayabilirsiniz.  Un, su, ekşi maya ve tuz ilave edip, yumuşak bir kıvam elde ettikten sonra pişirmeye alabilirsiniz. Eğer beyaz un yerine çavdar unu, arpa unu veya yulaf unu kullanırsanız, hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir şekilde ekmek elde etmiş olursunuz.

× Whatsapp