Hazmı Kolaylaştıran Un Çeşitleri

Hazmı Kolaylaştıran Un Çeşitleri

Bilindiği üzere insan sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biri de gıda tüketimidir. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kişilerin mutlaka tüketmiş oldukları her gıdaya daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Özellikle her öğünde tüketimi yapılmakta olan ekmeklerin özelliklerini ve besleyicilik oranları en iyi şekilde bilmenizde fayda vardır. Bu sayede yaşamınız boyunca daha sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlayabilirsiniz. Hazmı kolaylaştıran un çeşitleri ise kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında yer almaktadır. Dolayısı ile ekmek çeşitlerine ve ekmeklerin lezzetlerine dikkat ettiğiniz kadar kesinlikle ekmeklerin üretiminde  kullanılan un çeşitlerine de dikkat etmeniz önerilir. Bu sayede  her zaman daha doğru seçimler yapabilirsiniz.

Hazımsızlık Sorunları İçin Un Tercihi

Gerek hazır bir şekilde aldığınız ekmekler için gerekse evde kendiniz yaptığınız ekmekler için un kullanımına mutlaka daha fazla özen göstermeniz gerekir. Çünkü bazı unların hazmı daha kolay olduğu gibi daha fazla lezzete de sahiptir. Bu sayede hem çok daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir şekilde ekmek tüketimine başlayabilirsiniz. Hazmı kolaylaştıran un çeşitleri ise;

  • Tam buğday unu; tam buğday unu hem lezzeti sayesinde hem de içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde son zamanlarda ekmek severlerin gözdesi olmayı başarmıştır. Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler için en iyi un çeşitlerinden biridir.
  • Bulgur unu; bulgur unu bulgurların çekilmesi ile elde edilen un çeşitlerinden biridir. Son zamanlarda hazmı kolaylaştırması nedeni ile tatlı yapımında daha fazla kullanılmaktadır. Öte yandan sadece tatlı yapımında değil, ekmek yapımında da kullanımı artmaktadır. Bu nedenle sizler de  bulgur ununu tercih edebilirsiniz.
  • Yulaf unu; yulaf unu lif oranı en yüksek un çeşitlerinden biridir. Bu nedenle perhiz yapan ve diyet yapan kişiler başta olmak üzere daha pek çok kişi artık tüm öğünlerinde yulaf unu kullanmayı tercih etmektedir. Bu nedenle sizler de günlük yaşamınızda daha sağlıklı bir şekilde  hayatınızı dürdürmek isterseniz mutlaka yulaf unundan elde edilen ekmekleri tercih edebilirsiniz.
  • Kinoa unu; kinoa tohumlarından elde edilen bu un çeşidi hem tok tutması ile bilinirken hem de hazmın daha kolay bir şekilde çalışmasına fayda sağlar. Bu nedenle sizler de diyet listelerinize ve günlük menülerinize kinoa tohumundan elde edilen ekmekleri dahil edebilirsiniz.

Kepek unu; kepek unundan elde edilen ekmekler çok daha kolay bir sindirim sistemi sağlar. Özellikle mayasız olan ekmekler her zaman daha hızlı bir sindirim sağladığı için pek çok kişinin en fazla tercih ettiği ekmek türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sizler de en sağlıklı bir şekilde ekmek tüketimi yapmak isterseniz tüm bu un çeşitlerinden elde  edilen ekmek türlerini kendiniz için ve sevdikleriniz için tercih edebilirsiniz. Hazmı kolaylaştıran un çeşitleri ile yaşamınız daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.

× Whatsapp