Kış Aylarında Hafif Tutan Ekmekler

Kış Aylarında Hafif Tutan Ekmekler

Kış aylarında mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kış aylarında sık sık hastalanmalar meydana gelmektedir. Bu gibi hastalık durumları ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka bağışıklık sisteminizi güçlendirecek türden gıdalarla beslenmeniz gerekmektedir. Özellikle her öğünde ekmek kullanımı çok fazla yaygın görüldüğünden dolayı başta sizlerin beslenmesine ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek türden ekmekleri tercih etmeniz gerekir. Kış aylarında hafif tutan ekmekler sayesinde kış aylarında  hem kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Üstelik bu tür besleyici özelliklerde olan ekmekler sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığını kış aylarında da korumaya devam edecektir. Sizler yaz aylarında her ne kadar beslenmenize özen gösteriyorsanız, mutlaka kış aylarında da daha fazla özne göstermeniz gerekir.

Kış Aylarına Özel Ekmek Çeşitleri

Gerek ülkemizde gerekse dünya üzerinde pek ekmek çeşitleri mevcuttur. Bu nedenle sizler de ilk olarak vücut sağlığınıza özel çeşitteki ekmekleri tercih edebilirsiniz. Öte yandan kış aylarında hafif tutan ekmekler ile kış aylarını daha  rahat bir şekilde geçirmeye başlayabilirsiniz.

  • Köftelik ekmek: bu ekmek, köftelerin ve sebzelerin eklenmesiyle yapılır. Özellikle taze sebzelerin kullanılması, ekmeğin hafif olmasını sağlar. Diyette olan kişiler için harika bir alternatiftir. Mutlaka öğünlerinizin en az bir tanesinde köftelik ekmek çeşitlerini deneyebilirsiniz.
  • Tuzsuz ekmek: tuz, ekmeğin hamurunun yoğun olmasına neden olur. Bu nedenle, ekmek yaparken tuz miktarını azaltarak hafif bir ekmek elde edebilirsiniz.
  • Küçük dilimler halinde kesilmiş ekmek: ekmek, büyük dilimler halinde kesildiğinde daha ağır olabilir. Küçük dilimler halinde kesilerek yenilen ekmek, hafif tutucu olabilir. Tuz oranı yüksek olan ekmeklerde vücutta ödem tutma gibi olumsuz durumlar meydana geliyor. Hamile bayanlar için olsun tansiyon hastası kişiler için olsun tuzsuz ekmekler mutlaka en iyi seçeneklerden biri olacaktır.
  • Çavdar ekmeği: bu ekmek, çavdar unu kullanılarak yapılır ve genellikle hafif ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Çavdar ekmeği yoğun çalışan kişiler için en çok tercih edilen ekmeklerden biridir. Günlük yaşamda kişilere enerji verirken kesinlikle ağırlık hissi oluşturmaz. Ayrıca diyet yapan kişiler için harika bir ekmek çeşididir. Kilo vermenize destek olurken hem sizlerin gün içinde daha aktif olmanızı hem de tok kalmanızı sağlayacaktır.
  • Tam buğday ekmeği: tam buğday unu kullanılarak yapılan ekmek, diğer tahıllardan daha hafif olabilir. Aynı zamanda, içerdiği lif miktarı sayesinde daha sağlıklıdır. Kış aylarında hafif tutan ekmekler içinde en çok tercih edilen ekmek türlerinden biridir. Bu nedenle besleyici yönü fazla olan bu tür ekmekleri yetişkinler ve çocuklar  dahil olmak üzere herkesin mutlaka tüketmesi gerekir.

Sizler de kesinlikle ekmek tercihlerinizi yaparken hem lezzetinden emin olduğunuz hem de besleyici yönü fazla olan bu tür ekmekleri tercih etmeniz gerekir.

× Whatsapp