Kepekli Ekmeklerle Sağlığınızı Koruyun

Kepekli Ekmeklerle Sağlığınızı Koruyun

Beslenme alanında yapılan çeşitli araştırmalar, kepekli ekmeklerin insan sağlığındaki önemini ortaya koymuştur. Beyaz ekmekler yerine herkese mutlaka kepekli ekmek kullanımı tavsiye edilir. Özellikle belli bir kronik rahatsızlığı olan kişiler için uzmanlar kepekli ekmeklerle sağlığınızı koruyun uyarıları yapmaktadır. Çünkü kepekli ekmelerde özellikle kepekli roll ekmeklerde besin değeri diğer ekmeklere göre daha fazladır. Bu nedenle hazımsızlık ve şeker hastalığı başta olmak üzere her türlü hastalığı olan kişiler mutlaka kepekli ekmek tüketimine ağırlık vermelidir.  Öte yandan sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda da yetişme çağındaki çocuklar için ve ek gıdaya geçiş yapan bebekler için de mutlaka kepekli ekmek tüketilmesi önerilir.

Kepekli Ekmeklerin Besin Değeri

Kepekli ekmekler içerik bakımından diğer ekmek türlerine göre daha sağlıklı olmalarının yanında daha fazla vitamin ve mineral barındırmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak kepekli roll ekmek kullanımı tavsiye edilmektedir. Kepekli ekmeklerdeki besin değerine bakacak olursak;

B6 vitamini; bilindiği üzere vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına B6 vitaminine ihtiyacı vardır. Dolayısı ile B6 vitaminini bulabileceğiniz en güzel besin maddelerinden biri de kesinlikle kepekli ekmekler olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle siz de hem sevdikleriniz için hem de kendiniz için beyaz undan yapılan ekmekler yerine kepekli ekmekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca sadece vücut sağlığı için değil aynı zamanda beyin gelişimi için de mutlaka B6 vitamininin bol miktarda alınması gerekir.

  • Demir; demir  doğadaki ürünlerden yiyeceklerimize geçen vitaminlerden bir tanesidir. Bu nedenle d vitamini için kepekli ekmek tüketimi yapabilirsiniz. Vücudun d vitamini kaybında kansızlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar ise bu gibi durumlarda mutlaka kepekli ekmeklerle sağlığınızı koruyun uyarısında bulunmaktadır.
  • Kalsiyum; kalsiyum kemik ve diş sağlığımız için önemli bir vitamindir. Bilhassa ilerleyen yaşlarda gerek kemik erimesi gibi durumlarda gerekse diş kaybı yaşanmaması için mutlaka bolca kalsiyum alınması gerekiyor. Dolayısı ile siz de kepekli ekmek tüketimi yaparak, kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ek gıdaya geçiş yapan bebeklere ise beyaz undan yapılan ekmekler yerine kepekli ekmek vermeniz en sağlıklısı olacaktır. Bu sayede hem boy uzamasına hem de dişlerin daha sağlıklı bir şekilde gelmesine katkı sağlar. Kepekli ekmeklerin her zaman vücuda katkısı diğer ekmeklere göre daha fazladır. Bu durum asla göz ardı edilmeden kepekli roll ekmeği tüketimi yoğunlaştırılmalıdır.
  • Magnezyum; cilt sağlığından tırnak sağlığına ve saç sağlığına kadar vücudun her alanında mutlaka magnezyuma olan ihtiyaç çok fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle gün içinde vücudun magnezyum ihtiyacını karşılamak adına kepekli ekmek tüketimine özen gösterilmesi tavsiye edilir.

Tüm bunların yanında kan şekerini de en iyi  şekilde dengelediği için doktorlar ve beslenme uzmanları gün içinde daha fazla  kepekli ekmek tüketimini tavsiye eder.

× Whatsapp