Taş Fırın Ekmeği Nedir?

Taş Fırın Ekmeği Nedir?

Kişiler ekmek seçerken en çok dikkat ettiği konulardan biri de kesinlikle ekmeğin lezzetidir. Çünkü yemeklerin yanında tüketilen ekmekler ne kadar lezzetli olursa bir o kadar yemeğin kendi lezzeti de kolay bir şekilde alınabiliyor. Bu gibi durumlarda ise kişiler ilk olarak lezzetli ekmeklere yönelmektedir. Bu durumda da en çok merak edilen konuların başında taş fırın ekmeği nedir? Gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Taş fırın ekmeği taş fırınlarda özel bir sistem ile pişirilen ekmek türlerinden biridir. Sıradan elektrikli fırınlardan farklı olarak odun ateşinde ve taş fırınlar pişirildiği için hem daha fazla tok tutuma özelliğine sahiptir. Hem de diğer ekmek türlerine göre daha lezzetlidir. Bu nedenle ramazanda hangi ekmek türleri tok tutar sorusunun yanıtı olarak ve yine günlük yaşamda hangi ekmek türleri tok tutar sorusunun yanıtı olarak taş fırın ekmeğini söyleyebiliriz.

Taş Fırın Ekmeğini Diğer Ekmek Türlerinden Ayıran Özellik Nedir?

Bilindiği üzere ülkemizde binlerce farklı tariflerde ekmek türleri mevcuttur. Bunlardan biri de kesinlikle taş fırın ekmekleridir. Geçmişten günümüze kadar gelen ve en eski tariflerden biri olarak bilinir. Bu nedenle eğer sağlıklı ve lezzetli bir ekmek arayışı içindeyseniz mutlaka taş fırın roll ekmeklerini tercih etmeniz önerilir. Çünkü bu ekmekler her zaman sizin için en ideal ekmek türlerinden biri olacaktır.

Taş fırın ekmeği nedir? Ve diğer ekmeklerden ayıran özellikleri nelerdir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

  • Taş fırın ekmeklerinde daha çok ekşi maya kullanımı yapılmaktadır. Ekşi mayalar ise insan sağlığına daha fazla fayda sağlar.
  • Taş fırın ekmekleri daha uzun süre saklanabilir. Bilindiği üzere ekmekler birkaç gün içinde hatta bir gün içinde bayatlamaktadır. Bu da ekmek israfının en büyük örneklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer sıklıkla ekmek israfı yapıyor ve bu durumdan son derece rahatsız oluyorsanız mutlaka taş fırın roll ekmeği tüketmeniz önerilir. Taş fırın ekmekleri uzun süre bayatlamadan saklanabilecek en ideal ekmek türlerinden biridir. Üstelik roll ekmek tercih ettiğinizde porsiyon olarak daha küçük olduğu için bayatlamasının önüne geçebilirsiniz.
  • Taş fırın ekmeklerinde çoğu yörede patates kullanımı yapılmaktadır. Hamurun içine ilave edilen patates sayesinde ekmeğin lezzeti hem iki katına çıkmış olacaktır. Hem de daha fazla besleyici ve lezzetli olacaktır.
  • Taş fırın ekmekleri odun ateşinde piştiği için daha hoş bir kokuya sahip olmaktadır. Bilindiği üzere ekmek tüketiminde sadece uzun ömürlü olmasına ya da lezzetine değil aynı zamanda da ekmeğin kokusuna da bakılmaktadır. Dolayısı ile hem lezzetli hem de hoş kokulu ekmek tüketimi yapmak isterseniz mutlaka odun ateşinde pişen taş fırın ekmeklerini tercih etmeniz önerilir.
  • Diğer ekmeklere göre daha zahmetlidir. Bu da taş fırın ekmeğini daha fazla değerli kılmaktadır.
× Whatsapp