Unlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

unlar hakkında bilinmesi gerekenler

Ekmek ülkemizde en sık tüketilen besin maddelerinden biridir. Bu nedenle tüm sofralarda en başta yer almaktadır. Ekmeklerin ana maddesi elbette unlardan oluşmaktadır. Bu nedenle un konusu asla geri plana atılmadan en iyi şekilde değerlendirmeye alınmalıdır. Eğer sizler de unlar hakkında bilinmesi gerekenler konusunu detaylı bir şekilde inceleyecek olursanız kesinlikle en doğru şekilde ekmek tüketimi yapmaya başlayabilirsiniz.

Çeşitli özelliklerde ve çeşitli besleyiciliklerde unları bulmanız mümkündür. Ama ilk olarak kesinlikle hangi unun ne özellikte olduğunu bilmenizde fayda vardır. Bu sayede gerek rutin beslenme alışkanlıklarınız gerekse kronik hastalıklarınız için doğru şekilde ekmek tüketimine devam edebilirsiniz. Unlar hakkında bilinmesi gerekenler aslında çok kapsamlıdır. Ancak sizler gerekli temel bilgileri elde ederek, daha bilinçli bir şekilde ekmek tüketimlerinizi yapabilirsiniz.

Besleyici Özellikleri Fazla Olan Un Türleri

Besleyici özellikleri daha yüksek olan bazı un türleri şunlardır:

  • Tam buğday unu: unlar hakkında bilinmesi gerekenler, buğday tanesinin tüm kısmını içeren bir un türüdür. İçeriğinde buğdayın kepeği, endospermi ve embriyosu bulunur. Bu nedenle, lif, vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Tam buğday unu, beyaz una göre daha besleyici bir seçenektir.
  • Kepekli un: kepekli un, buğday tanesinin dış kabuğu olan kepek içeren bir un türüdür. Kepek, lif açısından zengin olduğu için bağırsak sağlığını destekler ve tokluk hissi sağlar. Ayrıca, kepekli un, b vitaminleri, demir ve magnezyum gibi önemli besinleri içerir.
  • Çavdar unu: çavdar unu, çavdar tahıllarının öğütülmesiyle elde edilen bir un türüdür. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi düzenler ve tokluk hissi sağlar. Aynı zamanda çavdar unu, demir, magnezyum, fosfor ve b vitaminleri gibi besinleri de içerir.
  • Yulaf unu: yulaf unu, yulaf ezmesinin öğütülmesiyle elde edilen bir un türüdür. Yulaf, beta-glukan adı verilen bir çeşit lif içerir. Bu lif, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve sindirim sistemini destekler. Yulaf unu aynı zamanda protein, demir, magnezyum ve b vitaminleri bakımından da zengindir.
  • Bezelye unu: bezelye unu, kurutulmuş bezelyelerin öğütülmesiyle elde edilen bir un türüdür. Bezelyeler, protein, lif, demir ve folik asit gibi besinleri içerir. Bezelye unu, özellikle glütensiz bir alternatif arayanlar için uygun bir seçenektir.

Bu un türleri daha besleyici oldukları için sağlıklı bir beslenme için tercih edilebilir unlar hakkında bilinmesi gerekenler konusunda, her birinin kendine özgü özellikleri ve kullanım alanları bulunduğunu unutmayın. Beslenme hedeflerinize uygun olanı seçmek için ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre bir seçim yapmanız önemlidir.

× Whatsapp