Yaz Aylarında Hafif Tutan Ekmek Tarifi

Yaz Aylarında Hafif Tutan Ekmek Tarifi

Yaz aylarında hazımsızlık problemleri en az kış aylarında olduğu kadar fazla yaşanır. Özellikle hareket alanı kısıtlı olan kişiler ve sürekli olarak oturduğu yerden çalışan kişiler, yaz aylarında hem hafif tutacak hem de doyurucu özellikte olan Yaz aylarında hafif tutan ekmek tarifi ile daha sağlıklı bir şekilde beslenmelidir. Burada kişilerin ilk yapması gereken konu mutlaka yemeklerde ve ekmeklerde porsiyon küçültme olmalıdır. Bu nedenle eğer evlerinizde roll ekmek kullanırsanız, porsiyonlarınızı da istediğiniz ölçüde küçültüp, daha sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlayabilirsiniz. Çünkü bazı roll ekmek çeşitleri diğerlerine göre daha hafif olması ile birlikte daha doyurucu olma özelliği ile bilinir. Bu nedenle hem hazmı kolaylaştıran hem de tok tutan ekmek tarifi kullanmanız önerilir. Özellikle evde ekmeklerini kendi yapan kişiler bu konuya daha fazla hassasiyet gösterebilirler. Çünkü evde yapacağınız ekmeklerin ölçüleri ve tarifleri tamamen sizin kararınıza göre olacaktır.

Yaz Aylarında Ekmek Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Yaz aylarında ekmek tüketimine bir kat daha fazla özen göstermeniz gerekir. Bu hem vücut sağlığınız için ruhsal sağlınız için mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar, beslenmenin ruhsal sağlığa da etki ettiğini göstermiştir. Uzmanlara göre beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ettiğiniz sürece gerek iş yaşamında gerekse günlük yaşantınızda daha fazla verimli hale gelebilirsiniz.

Yaz aylarında hafif tutan ekmek tarifi sayesinde tatilinizde ve günlük yaşantınızda daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz. İlk olarak sizin için en uygun olan hem sağlınıza olumlu yönde katkıda bulunacak hem de sizi yaz aylarında hafif tutacak un çeşitlerini kullanmanız tavsiye edilir. Burada daha çok kepekli ekmekler veya çavdar unundan yapılan ekmekler ön plana çıkmaktadır. Dolayısı ile siz de hem kendiniz hem de sevdikleriniz için çavdar unundan yapılan veya kepekli undan yapılan ekmekleri tercih edebilirsiniz.

Yaz Aylarında Severek Tüketeceğiniz Ekmek Tarifi

Yaz aylarında, zayıflamak isteyen kişilerin mutlaka yulaf unundan elde edilen ekmeklerden faydalanması gerekmektedir. Bu sayede kendinizi hem daha hafif hissedebilir hem de yaz aylarında daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 su bardağı tam buğday unu,
  • 2 su bardağı yulaf unu,
  • Yaş maya ( bir paket)
  • Su,
  • Tuz,

Yapımı

Hamur yapacağınız suyun biraz ılık olması gerekmektedir. Derin bir kasenin içine suyu, bir çay kaşığı kadar şekeri ve yaş mayayı alıp, eritmeniz gerekmektedir. Daha sonra yavaş yavaş unları, suyu ve tuzu ekleyip, karıştırmanız gerekir. Hamur ele yapışmayacak kıvama gelene kadar karıştırıp, yoğurmaya devam edin. Daha sonra nemli bir bez ile hamurun mayalanmasını beklemelisiniz. Bu süre yaklaşık otuz dakika kadar sürer. 30 dakika bekledikten sonra bir kez daha yoğurup, ekmeğinize şekiller verebilirsiniz. Yaz aylarında hafif tutan ekmek tarifi yapımı bu kadar kolaydır.

× Whatsapp